Záchrana
sovího
mláděte

opuštěný kalous ušatý

Akce na záchranu sovičky

2022/20223

Čtvrteční dopoledne 25. května se na škole neslo ve znamení záchrany malého sovího mláděte.  Objevili jsme ho bezbranně sedící v trávě pod jedním z vysokých dubů u školy.

Během několika hodin pozorování a hlídání, v němž se střídali žáci, učitelé, zaměstnanci i touto dobou přítomní stavební dělníci, jsme nezaznamenali žádný pohyb ptáčátka, ale ani případný zájem rodičů o jejich potomka.

K vyřešení situace nepomohlo ani opětovné vysazování mláděte zpět na strom, jak nám telefonicky radili odborní chovatelé dravců ze zámku ve Žlebech.

 V obavě před útokem predátorů jsme ptáče přemístili do velké kartonové krabice a umístili do chladného a klidného školního kabinetu. Pan učitel ´ekolog´ Šolín obratem  telefonicky oslovil svoji známou veterinářku. Ta  nám poskytla cenné rady k dalšímu postupu a prozatimní péči o mládě, pravděpodobně kalouse ušatého, kterýžto předpoklad se také následně potvrdil.

Kontaktovali jsme Záchrannou stanici pro volně žijící živočichy v nouzi z Pátku u Poděbrad, kde byli k řešení našeho problému velmi vstřícní. Okamžitě se spojili s řidičem operačního vozidla, které bylo právě na výjezdu pro jiné ohrožené mládě. Během půl druhé hodiny pak už byl malý ušatý a ustrašený  kalousek na cestě do bezpečí.

Pochopitelně nás zajímal další osud ptáčátka, takže hned následující den se pan učitel jménem nás všech amatérských záchranářů dotázal na stav „pacienta“

🙂  A happy end…!  🙂 

  Žádné zranění, žádná nemoc, mládě je v pořádku, bude jej možno vypustit zpět do            volné přírody. Teď je ale na to zatím  maličké, potřebuje  dokrmit a naučit létat…            A to  odborníci ze stanice umějí spolehlivě, dělají to běžně.

Přejeme zachráněnému kalouskovi brzký návrat do jeho přirozeného prostředí a starostlivým  pečovatelům z Pátku děkujeme za jejich profesionalitu a vstřícný přístup. 

🙂

Kalous ušatý...
...je vlastně zmenšeninou známého výra velkého

Přihlašte se!

Pro přístup k této stránce je nutné se přihlásit.