Spříznění
volbou

J. W. Goethe

Spříznění volbou

2018/2019

V adventním čase pokračoval program našeho studentského předplatného dramatizací Goethova románu. Tento významný německý básník, spisovatel, dramatik, filosof byl i odborníkem v několika přírodních a společenských vědách, úspěšným stavitelem, ale především vášnivým milovníkem žen.

 

„Nic není pro žádný vztah tak osudné, jako příchod někoho třetího,“ říká na počátku románu jedna z jeho postav. Ale Eduard a Charlotta, hlavní postavy díla, dopustí příchod hned dvou „třetích“. Zprvu žijí na zámku jen jeden pro druhého, obklopeni divokou krajinou se strmými skalisky a hlubokými jezery. Pak Eduard pozve na zámek přítele setníka a začne podle jeho rad upravovat krajinu, Charlotta k sobě vezme mladičkou neteř a ta se jí i oběma pánům stane milou společnicí i pomocnicí. A o osudu všech je tímto rozhodnuto …

Lásku totiž nelze ukotvit racionálními záměry, stejně jako přírodu nelze spoutat krajinnou architekturou. Milostná rizika se pak stávají smrtícími, přestože sama láska je cit povznášející a životodárný.

Tento  mnohovýznamový příběh osudových lásek byl pro naše hochy opět obtížněji „uchopitelný“ a vyžadoval mnohá  následná dovysvětlování.

Přihlašte se!

Pro přístup k této stránce je nutné se přihlásit.