Ve dnech 27. dubna a 4. května probíhala výuka občanské nauky třetích ročníků jinak než obvykle.
S jednotlivými třídami jsme se vydali do Památníku Zámeček do Pardubic na workshop Paměť místa, abychom se přenesli do období parašutistických výsadků, heydrichiády, statečného odboje a tragického osudu obce Ležáky a místních obyvatel.
Čekala nás řada různorodých aktivit, konkrétně promítání filmu s dobovými ukázkami z Pardubic a okolí, práce s tablety, cesta expozicí, vyprávění příběhů a sdílení emocí.
Během toho si žáci zopakovali základní historické informace, další pak vyhledávali nebo ověřovali pomocí tabletů, viděli další historické filmy, velkoplošné fotografie a vyslechli citace z deníku a výpovědi přeživších.
Závěrečné chvíle na pietním dvoře pod širým nebem patřily k nej……. Jakým vlastně? Nejtěžším, nejemotivnějším, nejdůležitějším, nejtišším, nejsmutnějším,………? Těžko odpovědět.
Se žáky jsme se však shodli, že souhlasíme se slovy paní lektorky. Strávili jsme dopoledne na „místě, kde se přehnaly dějiny“. Ty obecné, ale v našem vnímání především ty osobní – tedy příběhy konkrétních lidí a jejich rodin a přátel i nepřátel, příběhy hrdinů i kolaborantů.