Krajové
speciality
Plzeňska

září ve školní jíelně

"Babiččina kuchyně" z Plzeňska

2023/2024

Staré přísloví tvrdí, že kde se pivo vaří, tam se i dobře daří.

O tradiční kuchyni našich babiček na Plzeňsku to platí skutečně bezezbytku. Zlatavý mok se zde totiž používal nejen na žízeň, ale také k přípravě pokrmů.

Babičky připravovaly zejména skvělé pivní polévky.

Zvláště oblíbená, velmi lahodná, a možná proto i často vařená, byla ta sladká. Připravovala se svařením piva se smetanou, žloutky a medem. Doporučovala se také jako lék proti kašli.

Babičky však nepřipravovaly jen pokrmy s pivem. I v tomto kraji bývaly na talířích  hlavně brambory. Mezi zdejší speciality patřily například pískorky – bramborové placky s tvarohem či vošouchy –  kynuté bramborové lívance s povidly. Nechyběl ani tradiční bramborák, zde zvaný báč. Babičky ho ovšem na Plzeňsku připravovaly kynutý a kromě česneku a majoránky byl  ´naducaný´ také vařeným uzeným bůčkem.

Na sváteční dny se připravovala pečená drůbež, divočina, vepřové. V průběhu pečení se přidávaly různé bylinky a vždy trošku ´zlatavého moku´, pečeně pak získala unikátní chuť.

A protože bylo nutné všechny tyto lahody dokonale vychutnat, připravovalo se kdysi na Plzeňsku na čtyřicet druhů knedlíků. Dodnes se tu hojně podávají například špekové či sklářské. Ty první jsou nekynuté z opražených housek, opečeného bůčku a slaniny, do druhých se přidává kysaná smetana a vyhlášené křimické zelí.

Z plzeňského regionu ochutnáme v naší školní jídelně  například ´plzeňský pivní guláš´, ´dráteníka´ či ´karbonát´- pokrm, který si získal takovou pozornost spisovatele Bohumila Hrabala, že o něm dokonce psal v jedné své knize.

"Dráteník" - litý cuketový bramborák
"Karbonát" - plátek hovězí roštěnky v omáčce s rajčaty, zdobený ´hřebínkem´ z klobásy
Plzeňský ´pivní´ guláš

Přihlašte se!

Pro přístup k této stránce je nutné se přihlásit.