Exkurze
na ČOV

biologická čistička v Přelouči

Ekologie v praxi...

2022/2023

Ve čtvrtek dne 8. června se v naší škole konaly již druhý den praktické a písemné závěrečné zkoušky třetích ročníků. Abychom naše nejstarší kolegy nerušili při jejich činnosti, rozhodli jsme se s oběma prvními ročníky právě na tento den naplánovat termín exkurze na ČOV v Přelouči.

          Důvody byly prosté. Nejen že máme možnost efektivně zužitkovat několik hodin praktickou výukou v rámci projektového vyučování, ale zrovna tuto akci jsme zvolili na základě loňských dobrých zkušeností. Letos se nás ovšem vypravilo podstatně více, bezmála 50 žáků z obou ročníků, zaplnili jsme téměř půlku vlaku!

Na nádraží v Přelouči jsme měli sraz s dalšími našimi spolužáky. Potom už se šlo pěšky zadem kolem Tesca, přes park, podchodem pod tratí, dále mezi železničním náspem a poli až k čističce.

V cíli nás čekal poutavý výklad s mnoha technickými zajímavostmi o bakteriích a celém anaerobním procesu čištění vody, protože tato moderní čistička je čističkou biologickou a nikoli chemickou, jakou je např. čistička vody v Pardubicích. Kromě flokulantu je zde tedy jedinou použitou chemikálií pouze síran železitý, který se používá hlavně na srážení fosforu z pracích prášků a dalších chemikálií vypouštěných z domácností. Dozvěděli jsme se třeba i to, že kapacita čističky je zpracování 3,5 tisíce kubických metrů denně. Připojováním dalších obcí s jejich kanalizacemi, a zvláště za deště, bývá ale kapacita již téměř naplňována, rozhodně se pohybuje okolo 3 tisíc kubických metrů!

          Po prohlídce jsme se vypravili turistickým tempem zpět do města. U Tesca jsme měli na chvíli rozchod na občerstvení a poté společně vyrazili k nádraží, odkud jsme se rozjeli vlaky do různých směrů.

S poslední skupinkou, která se vracela zpět do Chvaletic, jsme si ve škole dali trochu pozdnější oběd, protože vlak měl opět zpoždění. Ale v kuchyni o nás věděli a s jídlem na nás počkali.

          Po celou dobu bylo krásné, slunné počasí, teplo, chvílemi až moc! Nálada byla výborná, zážitků spousta a budeme na tuto akci opět rádi vzpomínat.

Ve Chvaleticích na nádraží...
Cestou k čističce...
...už jsme na místě...
Teplo ani "smrádek" nám nevadí...
To je ale hmoty...!
Po hodinách práce zasloužená chvíle odpočinku

Přihlašte se!

Pro přístup k této stránce je nutné se přihlásit.