Jako každý rok si dopřáváme kulturní zážitky v podání Východočeského divadla v Pardubicích. Od září jsme tak učinili už třikrát.
V říjnu jsme sezónu zahájili známým pohádkovým muzikálem Noc na Karlštejně.
Na královský hrad Karlštejn, který dal Karel IV. postavit jako pevnost střežící korunovační klenoty, je zapovězen vstup ženám. Královně Elišce se však po manželovi stýská tak, že se rozhodne zákaz porušit a přichází na hrad v převlečení za panoše…..
I když jsme všichni věděli, co bude dál, s radostí jsme sledovali celý příběh a poslouchali známé melodie Karla Svobody. Někdo si i polohlasně zazpíval.
Listopad si pro nás připravil dvě představení a obě poměrně náročná.
Nejprve přišla hra Jako břitva, která si vzala za úkol přiblížit složitou osobnost Boženy Němcové, jež překonala svou dobu jako spisovatelka i žena.
Hned za čtrnáct dní jsme navštívili Malou scénu, abychom byli svědky toho, co zažívá kluk, který je terčem šikany, protože je gay. Toto představení vyvolalo bouřlivou diskusi především o způsobu ztvárnění příběhu.
Bylo nutné jít na naprostou hranu? O tom jsme měli možnost debatovat přímo z hlediště po skončení představení.
Ať zní odpověď ano, nebo ne, určitě budeme dlouho přemýšlet nad otázkami: Jak se vymanit z pasti sociálního prostředí? Jak a proč společnost reaguje na sexuální orientací? Jak se dobrat svobody?