„Příběhy
našich
sousedů"

projekt Post Bellum

Rozhovor s pamětníkem

2023/2024

Pětice žáků z 2. ročníku se na podzim 2023 zapojila do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů  neziskové organizace Post Bellum.

Jejich úkolem bylo ´vyzpovídat´ pamětníka, jeho vzpomínání natočit  na kameru, poté  prozkoumat archivy a nalezené fotografie i ostatní materiály digitalizovat. Konečným výstupem  pak bylo vytvoření rozhlasové, televizní nebo psané reportáže či dokumentu.

Naši žáci natáčeli s pamětníkem z Chvaletic, panem Josefem Smetanou. Vznikla krásná video-reportáž, ve které pan Smetana vzpomíná na školní léta během nacistické okupace a na dobu, kdy část občanů města Chvaletice musela opustit své domovy z důvodu těžby.

Navíc se hochům podařilo příběh pana Smetany propojit s historií naší školy.

Na celém projektu pracovali pod vedením paní učitelky půl roku.  Prošli i workshopem v Českém rozhlase v Hradci Králové, kde dostali cenné rady k tomu, jak svoje nahrávky finálně upravovat.

Vyvrcholením jejich  snažení bylo  vystoupení  před publikem dne 26. 4. 2024, kdy    výsledky své práce představili veřejnosti a odborné porotě. Celé toto slavnostní odpoledne proběhlo ve společenském sále Magistrátu města Pardubic, za účasti starostky města Chvaletic,  Mgr. Renaty Dymešové, ředitelky SOUz,  Mgr. Naděždy Kovářové a týmů z ostatních škol zapojených do projektu.

Autorský tým SOUz:  Adam Homola, Tadeáš Vančura, Daniel Hendrych,                Bohdan Demchuk, Matěj Knoll.

Webový odkaz, kde najdete vše, co naši žáci vytvořili:

https://www.pribehynasichsousedu.cz/pardubicko/pardubicko-2023-2024/smetana-josef/

Přihlašte se!

Pro přístup k této stránce je nutné se přihlásit.