Divadelní komedie – Bengt Ahlfors

Ve čtvrtek 6. února, tedy těsně před odchodem na jarní prázdniny, jsme ještě stihli s hochy absolvovat další divadelní představení.

Komedie finského autora nabízí zábavný vhled do procesu, v němž se navzdory četným překážkám rodí nová divadelní inscenace. Ahlfors do ní vtělil své bohaté zkušenosti z povolání herce, režiséra i divadelního ředitele a postavě začínajícího autora přidělil dokonce i své křestní jméno.

Děj se odehrává v oblastním divadle, kde už se zkouší hra, kterou ovšem novopečený dramatik ještě „nestihl“ ani dopsat, aby ji už předseda správní rady „pro jistotu“ zakázal, navíc, mnozí herci prožívají mimo jeviště svá osobní životní dramata… Režisérka inscenace a ředitelka divadla se přesto nevzdává a vede herce k naplnění jejich uměleckého poslání a zároveň k uspokojení diváků, kteří se chtějí bavit. A dělá pro to maximum.

Protřelý inspicient, který střídavě shání nezvěstného autora, opozdilé herce, chybějící rekvizity, pohoštění na tiskovou konferenci a vůbec je nucen řešit spoustu dalších záležitostí, komentuje divadelní dění slovy: „Za kulisama se vždycky odehrává větší drama než na jevišti.“

Tentokráte naše, tj. školní divadelní řady prořídly, protože dobrou třetinu kluků skolily choroby různého původu. Ponejvíce to byly virózy s rychlým, nicméně často i dramatickým průběhem. Přestože téma ze zákulisí ´umělecké´ branže bylo pro hochy trochu odtažité, byli s představením vcelku spokojeni díky humorným situacím a jejich komickým ztvárněním účinkujícími herci.

Společenstvo vlastníků – Jiří Havelka

 Vtipná komedie ze života vlastníků bytových jednotek v jednom domě byla dalším představením našeho předplatného.

Čtrnáct sousedů při domovní schůzi řeší nejen katastrofální stav plynových rozvodů v domě, ale také rozpadající se střechu, absenci výtahu, prodej či neprodej vlhkých půdních prostor, prachbídnou úklidovou službu, nálety holubů, mladé rodiny přeplňující popelnice plenkami, byt pronajatý studentům černé pleti, pánské návštěvy u staromládeneckého souseda…

Nemohou se však dohodnout ani na pořadí důležitosti jednotlivých projednávaných problémů, natož pak nalézt způsob řešení. A přesto se v závěru najde někdo, kdo vymyslí pro neuspokojivý stav jejich domu i sousedských vztahů překvapivé „řešení“, o jehož skutečném přínosu pro obecné blaho lze ale přinejmenším pochybovat…

Hra úspěšného autora Jiřího Havelky (*1980), spjatého s divadlem Vosto5, získala roku 2017 Cenu Marka Ravenhilla a byla nominována na Cenu divadelní kritiky jako Hra roku.

Kluci byli tentokrát nadšeni spoustou humorných situací a zvláště způsobem vyjadřování, který jim byl velmi blízký, protože se občas objevil i nějaký výraz vulgární. Někteří hoši však byli naopak touto mluvou spíše zaskočeni a ptali se nás, zda se to vůbec smí, používat na jevišti taková slova… Prý by se bez nich klidně obešli. Nicméně, smáli se neustále, a všichni.

Kroužek vaření pokračuje…

I v novém školním roce svou činnost zahájil kroužek vaření na DM.

Deset hochů připravilo vynikající zapečené brambory!

Alespoň zprostředkovaně: „ Dobrou chuť všem!“

 

Začátek nové divadelní sezony ve VČD Pardubice

Ve středu 2. října začala prvním představením nová divadelní sezona ve Východočeském divadle v Pardubicích.

Zájemcům z řad žáků Nadace SOUz  každoročně přispívá polovinou ceny ročního předplatného, her je vždy 10, jednou za měsíc.

Žáci ubytovaní na DM po představení (do odjezdu vlaku a v rámci možností) ještě tráví čas v doprovodu vychovatele různými jinými kulturními a poznávacími aktivitami.

Letos jsme museli ještě několik permanentek doobjednávat, jaký byl mezi žáky nových prvních ročníků zájem…

Zahajovací představení s názvem „Mé dětství v socialismu se konalo na Malé scéně a bylo provedeno formou scénického čtení ze stejnojmenné knihy. Soubor povídek více než 60 autorů zachycuje jejich vzpomínky na život v socialistické  éře s humorem, nicméně pravdivě a bez nadsázky.

Pro naše hochy bylo možná málo „akční“, také nemohli úplně docenit hudební doprovod, sestavený ze znělek známých rozhlasových a televizních pořadů, které nikdy neslyšeli, ale k našemu překvapení jinak rozuměli skoro všemu. Je vidět, že  doma v rodinách se o životě za socialismu  ledacos dozvědí.

Příští představení Společenstvo vlastníků“ se koná 13. listopadu od 18.oo hod

Na začátek stránky

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci, a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací