„Neviditelná výstava“ v Praze

V září do naší školy nastoupily dvě nové třídy prvních ročníků. S ohledem na nabitý učební plán našeho oboru nemáme dostatečný časový prostor k pořádání adaptačních kurzů jako na jiných školách. Žáci se spolu sžívají postupně, především během lyžařského výcviku a na různých jednorázových akcích, které pro ně škola pořádá.

Pro nově nastoupivší třídy jejich třídní učitelky zorganizovaly výlet do Prahy na „Neviditelnou výstavu“ a do „Illusion art museum“, v obou případech za zvýhodněn vstupné.

Ráno 16. října věštilo den jak vymalovaný, pro nás všechny plný očekávání… Již samotná cesta vlakem byla pro některé žáky „dobrodružstvím“. Cestují totiž velmi málo, někdo jel dokonce úplně poprvé – vlakem i do hlavního města!

První akce v Novoměstské radnici u Karlova náměstí měla mezi žáky značný ohlas.  Zhruba během dvou hodin se mohli všichni (včetně paní učitelek) vžít do role nevidomých a alespoň částečně tak pocítit jejich těžký úděl. V první části výstavy, kde lze ještě vidět, si mohou návštěvníci prohlédnout a vyzkoušet různé slepecké pomůcky a pouze se zakrytýma očima hrát rozličné stolní hry uzpůsobené pro nevidomé a sestavovat hlavolamy podle hmatu. „To je tak strašný, že bych nedošel ani na nádraží, abych moh´ skočit pod vlak“, komentoval Vítek S. svůj pokus o chůzi prostorem bez vidu, jen se slepeckou holí.

Detaily prohlídky nebudeme prozrazovat, abychom dali možnost i dalším si tuto cennou zkušenost prožít. Řekneme jen tolik, že pobyt ve tmě některé hochy natolik zmátl, že byli dezorientováni ještě vice, než na samotném počátku výletu, kdy se na nádraží obtížně vyrovnávali s tím, „na kterou že stranu to vlastně pojedou“.J Kluci si z temných prostor odnášeli ´zamotané hlavy´, byly i boule a naraženiny…

V důsledku předchozích zážitků dorazili hoši do Muzea iluzí na Staroměstském náměstí už značně unaveni a možná i duševně vyčerpáni, což byla nesmírná škoda. Mnoho optických klamů a jiných fyzikálních kuriozit tak unikalo jejich pozornosti, protože exponáty vyžadovaly pochopení principu fungování, tedy nutnost alespoň trochu se soustředit a zapřemýšlet. Toho však byli schopni již pouze někteří ´vytrvalí´ jedinci.

Hodinový odpočinek do odjezdu kluci pojali hlavně „jídelně“, což jim částečně navrátilo ztracené síly. Ty ovšem opět vyčerpali během zpáteční jízdy v přeplněném rychlíku, kde jsme celou cestu stáli namačkáni v uličkách, možná ani ne na svých nohách… L

I přes tyto drobné ´mouchy´ převažoval dobrý pocit z pěkně stráveného dne a doufáme, že se zase brzo naskytne příležitost pro společnou akci.

 


Hledáte nové aktuality? Podívejte se na přehled současných aktualit...
Hledáte starší aktuality? Podívejte se do archivu aktualit...

Na začátek stránky

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci, a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací